Sıkça Sorulan Sorular

Teslimat kaç günde gerçekleşir?

Siparişiniz cuma günü veya hafta sonuna denk gelmedikçe ertesi gün gönderilir.

Bal neden kristalleşir ?

Balın zamanla donması veya halk arasındaki tabir ile kristalleşmesi, içinde sahte olan bir şeyler olduğu ve balın hileli veya kalitesiz olduğu gibi yanlış bir inanış ve izlenim doğurmaktadır.

Balın donmasının sebepleri; Başta sıvı balın zamanla kavanozun dibinden başlayarak yukarıya doğru katılaştığı doğal bir süreçtir, tabii bal, özellikle çiçek balı zamanla ve saklama koşullarına bağlı olarak donar.

 

Ağızda bıraktığı his balın içindeki doğal şeker yapılarının zamanla kristal hale dönmesidir. Bir süreç kaynağı olan çiçeğe bağlı polen yapısı, baldaki doğal şeker yapıları, saklama koşullarındaki ortam sıcaklığına bağlı olarak hızlı veya yavaş gerçekleşir ve zamanla doğal çiçek balı donabilir. Balı buzdolabında veya soğukta saklamak özellikle bu süreci hızlandır.

Doğal olmayan sahte bal yani içine bir şekilde şeker şurupları katılmış (hile yapılmış) veya aşırı ısıtılmış bal donmaz, kristalleşmez.Bal tüketicisi genelde bu kristalleşmeden hoşnut olmaz. Bu nedenle bal paketleme firmaları ısıl işlem uygulamalarıyla bu süreci geciktirmek ve görsel açıdan ürününü güzel göstermek  isterler. Buda balda kaliteyi düşürmektedir.   Donmayı geciktirmek için balı oda sıcaklığında muhafaza etmek, mutfak dolabı yada kiler gibi yerlerde saklamak en uygundur. Diğer dikkat edilmesi gereken bir konuda balın direkt güneş ışığı almaması ve ısı kaynağından uzak tutulmasıdır.

Eğer balınız kristalleşir yani halk tabiriyle donarsa, balın bulunduğu kabı ( cam kavanoz veya teneke kutu ) sıcak su içine yerleştirerek ( yaklaşık 45 derecede ) bir miktar bekletilmesi halinde tekrar sıvı haline döner, çözülür. Yada hafif ısıtıp el blenderından geçirirseniz çok güzel ve sağlıklı  krem bal elde edersiniz. Balın kaynamaması yada yanmamasına ve uzun müddet ısıya maruz kalmamasına özen gösterilmelidir, aksi halde HMF değeri yükselir,  içindeki çok faydalı olan enzimler ve amino asitler değerini kaybedebilir.

 

Ürünleriniz garantili mi?

 Arıcılardan numuneler toplandıktan sonra balların konulduğu kapların ağızları üzerinde seri numaraları olan hologramlı koruyucu bantlarla mühürlenir. Analizden balı geçen arıcılarımızdan hologramlı koruyucu bantlarda herhangi bir tahriş yoksa seri numaralarına bakılarak paketlenmeye alınır.

Balın içeriği nedir ?

Bal karbonhidrat, amino asitler, mineral ve enzimler içeren en doğal gıda ve önemli bir besin kaynağıdır. Esas olarak früktoz ve glikoz içerir. Ayrıca maltoz, sükroz ve diğer kompleks karbonhidratlarını barındırır. Bal ortalama olarak %17-18 oranında nem içermektedir.

 

Tüm bunlara ek olarak, B6, Thiamin, Niasin, Riboflavin ve pantotenik asit gibi birçok vitamini içermektedir. Kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko gibi minerallerin yanı sıra bal içerisinde çok çeşitli amino asitler belirlenmiştir. Varsayımlara göre antioksidan açısından zengin besinlerle beslenmek, vücudu hücresel zararlardan ve muhtemel kronik hastalıkların gelişiminden korumaktadır.

 

Araştırmalar balın içinde çok sayıda antioksidan potansiyeli taşıyan maddenin yer aldığını göstermektedir 

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır