Makaleler » BAL HAKKINDA BİLGİLER » BAL NEDEN KRİSTALLEŞİR?

BAL NEDEN KRİSTALLEŞİR?

Balın zamanla donması veya halk arasındaki tabir ile kristalleşmesi, içinde sahte olan bir şeyler olduğu ve balın hileli veya kalitesiz olduğu gibi yanlış bir inanış ve izlenim doğurmaktadır.

Balın donmasının sebepleri; Başta sıvı balın zamanla kavanozun dibinden başlayarak yukarıya doğru katılaştığı doğal bir süreçtir, tabii bal, özellikle çiçek balı zamanla ve saklama koşullarına bağlı olarak donar.

 

Ağızda bıraktığı his balın içindeki doğal şeker yapılarının zamanla kristal hale dönmesidir. Bir süreç kaynağı olan çiçeğe bağlı polen yapısı, baldaki doğal şeker yapıları, saklama koşullarındaki ortam sıcaklığına bağlı olarak hızlı veya yavaş gerçekleşir ve zamanla doğal çiçek balı donabilir. Balı buzdolabında veya soğukta saklamak özellikle bu süreci hızlandır.

Doğal olmayan sahte bal yani içine bir şekilde şeker şurupları katılmış (hile yapılmış) veya aşırı ısıtılmış bal donmaz, kristalleşmez.Bal tüketicisi genelde bu kristalleşmeden hoşnut olmaz. Bu nedenle bal paketleme firmaları ısıl işlem uygulamalarıyla bu süreci geciktirmek ve görsel açıdan ürününü güzel göstermek  isterler. Buda balda kaliteyi düşürmekte ve HMF dediğimiz kanserojen maddeyi balda arttırmaktadır.   Donmayı geciktirmek için balı oda sıcaklığında muhafaza etmek, mutfak dolabı yada kiler gibi yerlerde saklamak en uygundur. Diğer dikkat edilmesi gereken bir konuda balın direkt güneş ışığı almaması ve ısı kaynağından uzak tutulmasıdır.

Eğer balınız kristalleşir yani halk tabiriyle donarsa, balın bulunduğu kabı ( cam kavanoz veya teneke kutu ) sıcak su içine yerleştirerek ( yaklaşık 45 derecede ) bir miktar bekletilmesi halinde tekrar sıvı haline döner, çözülür. Yada hafif ısıtıp el blenderından geçirirseniz çok güzel ve sağlıklı  krem bal elde edersiniz. Balın kaynamaması yada yanmamasına ve uzun müddet ısıya maruz kalmamasına özen gösterilmelidir, aksi halde HMF değeri yükselir,  içindeki çok faydalı olan enzimler ve amino asitler değerini kaybedebilir.

Son olarak balınız  erken veya geç, doğal yapısından dolayı kristalize olur. Bunu olumsuz veya kötü bir şeymiş olarak görneyin. Bu balın kendi yapısında olan bir durumdur. 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Mahmut Osman Dikilitaş
22 Ocak 2019
Konya′dan selamlar Bravo

Mahmut Osman Dikilitaş
22 Ocak 2019
Valla helal olsun başka birşey demiyorum köyü muhafazakar birisiyim sizi bu yaptığınız büyük başarılı işlerinizi heyecanla ve şaşkınlıkla izliyorum bravo ????????????

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır