Makaleler » İLKELERİMİZ » İLKELERİMİZ

İLKELERİMİZ

Ekoloji ve Gıda 

 

Kooperatif kapitalizmin  doğa ve iktidar arasındaki ilişkisini sorgular. Bu kapsamda  toplumsal ekolojik mücadeleyi destekler, bu sömürüyü yeniden ele alarak ekoloji odaklı dönüştürür. Sağlıklı gıdanın temel bir hak olduğunu kabul eder.

 

Eşitlik

 

Kooperatif her türlü  din, dil, ırk, cinsiyet, bölge ayrımını red eder.  Yoksulların, ezilenlerin, kadınların ve azınlıkların toplumda ki durumlarını inceler, analiz eder ve üretime katma politikaları üretir.

 

Özgürlükçü demokratik yapı

 

Kooperatif her türlü çalışmasında ‘üreten halksa yönetende halk olacaktır’ şiarıyla çoğulcu, katılımcı bir örgütleme modeli benimser. Yukardan aşağıya örgütlenme modeline karşı aşağıdan yukarıya doğru örgütlenmeyi savunur. Hiyerarşik olmayan bir yapıyı esas alır. Kooperatif demokratik bir işleyiş ve denetime  tabidir.

 

Dayanışma ve kolektivizm

 

Kooperatif yoksulluk ve işsizliğe karşı  hayırseverlik/ sadaka ilişkisini reddeder.  Kapitalist ekonomiye karşı eşit, paylaşımcı, ortak üretimi benimser ve toplumsal odaklı ekonomik modelleri geliştirerek, ortak üretimi teşvik eder, uygular. Bu kapsamda diğer kooperatiflerle işbirliği yapar.

 

Emek

 

 Emeğin,  kooperatifi zenginleştirmek için değil, genel refahı yükseltmek için var olduğunu kabul eder. Emeğin iş yaşamı dışında sosyal ve kültürel gelişimini sağlayacak politikalar üretir.

 

Toplumsal Sorumluluk İlkesi

 

Kooperatif yalnızca kendisinin değil tüm toplumun yararını gözetir. Yönetim kuruluna, gönüllülük esası kapsamında hiçbir şekilde huzur hakkı, maaş gibi ödemeler yapmaz. Pozitif gelir gider farkını yatırım destek fonuna, sosyal fonlara ve sosyal yardım amaçlı kurulan derneklere aktararak toplum çıkarına kullanır.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır