Sıkça Sorulan Sorular

  Propolis Ekstratın Özellikleri Nelerdir?

  OVACIK DOĞAL PROPOLİS EKSTRATI 20 ML  UYARI VE ONEMLİ BİLGİLER

   * Ovacık propolisi özel ambalajında ve bu ürüne özel damlalığı ile rahat kullanımınız için paketlenmiştir.

  *  Piyasadaki benzerlerine göre çok daha farklı ve zengin bir fitokimyasal içeriğe sahiptir.

  * Eğer daha önce herhangi başka bir marka propolis kullanmışsanız Ovacık propolisinin tadı size biraz farklı gelebilir. Çünkü propolisin tadını sadece arıların ziyaret ettiği bitkilerin aroması değil aynı zamanda ham propolisin hangi yöntemler ile ekstre edildiği ve bu yöntemlerde kullanılan çözücü kimyasalların neler olduğu belirler. Sıklıkla propolis ekstraksiyonlarında etil alkol, metanol, aseton, eter ve glikol gibi kimyasallar kullanıldığından alışık olduğunuz tat aslında bu kimyasallar ile karışık haldeki çözünmüş propolistir.

  *Özellikle alkol ekstrelerinde alkolün etkisi ile propolis rengi de oldukça koyu, tadı acı ve boğazı yakıcıdır. Ovacık propolisi hazırlanırken üretimin hiçbir aşamasında kimyasal bir çözücü kullanılmamaktadır. Üretimde yalnızca steril saf su kullanılmaktadır. Su bazlı olmasına karşın özel bir yöntem ile ekstre edildiğinden diğer propolislere göre çok daha yoğun miktarda fenolik bileşen içermektedir, buna rağmen rengi açık kahverengi olup tadı acı değildir, kullanırken boğazı tahriş etmez.

  * İçerisinde hiçbir sentetik koruyucu madde bulunmadığından açıldıktan sonra 1 ay içerisinde tüketilmesi ve bu süre içerisinde buzdolabından saklanması besin değerinin muhafazası açısından son derece önemlidir.

  * Organik materyalde zaman zaman çökelme oluşabilmesi nedeni ile kullanmadan önce mutlaka çalkalanması gereklidir. Ancak henüz açılmayan ürünleri uzun süre ve son kullanım tarihine kadar oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmaması açısından koyu renk şişelerde paketlenmiştir. 

  *Özel kapağı propolisin hava almasını engeller ve ürünün besin değerini ve antioksidan özellikteki doğal içeriğini koruyucu niteliktedir. 

  *Aldığınız propolisin içerisinde %kaç ham propolis olduğu değil ham propolisin içerisindeki faydalı maddelerin hangi oranda taşıyıcı ve çözücü sıvıya geçtiği yani kullanılabilir olduğu önemlidir. Yani propolisin kalitesini %10 ya da %20 oranında ham propolisten hazırlanıp hazırlanmadığı değil yeterli miktarda ham propolisin ekstresi sonucu ortaya çıkan yoğun fenolik bileşenler içermesi belirler. Ovacık propolisin de çok yüksek oranda fenolik bileşenler bulunmaktadır. 

  * Propolisin doğal kimyasal içeriğini temelde arıların ziyaret ettiği bitkiler belirler. Örneğin Türkiye’de özellikle kavak kökenli propolis yaygındır. Ancak kavak propolisi kafeik asit, sinnamik asit, quercetin ve farnesol gibi alerjen olduğu bilinen bazı kimyasal maddeler içermektedir. Ovacık propolisin de kavak orijini bulunmamaktadır. Ayrıca propolis içerisinde balmumu kalıntısı olması halinde de yine bazı alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabildiğinden balmumu uzaklaştırılmıştır. Propolise alerjisi olanlarda temastan kaynaklanan dermatit benzeri reaksiyonlar, dudak kuruluğu ve deri döküntüleri ile ağızda ve diş etinde yaralar oluşabilir. Nadiren solunum yetmezliği görülebildiğinden özellikle akciğer kanseri tedavisi gören hastaların, zatürre ve alerjik astımı olanların propolis kullanımı önerilmez.

  * Propoliste ekstraksiyonda kullanılan etil alkolün bulunması durumunda özellikle ağız mukozasından hasarlara, gastorintestinal sistemde sorunlara ve 6 yaş altı çocuklarda kalıcı sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir. 

  *Alkol kalıntısı olan propolisleri kullananların metronidazol içeren ilaçlar ile etil alkol etkileşimi şiddetli bulantı gibi yan etkilere neden olabildiğinden bu tip ilaçları alanların propolis kullanmamaları önemlidir. Ovacık propolis de alkol ya da başka herhangi bir kimyasal çözücü kullanılmamaktadır. 

  *Tüm fitokimyasal içerik, uçucu bileşen ve toplam fenolik madde analizleri yapılmış ve bilimsel olarak farklılık taşıdığı gösterilmiştir. 

  * Üretiminde sadece su kullanıldığından herhangi bir besin ile karıştırılmadan doğrudan tüketileceği gibi pekmez, bal, meyve suyu, çay,  ıhlamur gibi çok sıcak veya çok soğuk olmayan sıvılar ile karıştırılarak da kullanılabilir. 

   

  * Ovacık propolis içerisinde sadece Tunceli yöresine ait propolis bulunmaktadır. Kesinlikle ithal propolis kullanılmamaktadır. Türkiye’de propolis ithalatı sıklıkla Çin ve İran’dan yapılmakta olup bu ülkelerde arıcılığın yapıldığı alanlarda son derece yüksek oranda ve kontrolsüz böcek ilacı kullanımı yaygındır. Bu ilaçların kalıntıları genellikle ilaçlamanın yapıldığı alanlara yakın yerlerdeki arılıklardan elde edilen çeşitli arı ürünlerin de geçmektedir. Aynı şekilde arı hastalıklarına karşı kontrolsüz kullanılan antibiyotiklerin de kalıntıları bu arı ürünlerinin içerisinde bulunmaktadır. Bütün bunlara ek olarak arılıkların özellikle Çin’de karayollarının çok yakınlarında bulunması nedeni ile bu ülkeden gelen propolis dahil pek çok arı ürününde ağır metal kalıntısına rastlanılmaktadır. Bu kalıntıların tamamı insan ve çevre sağlığı açısından son derece zararlıdır. Ayrıca menşei belli olmayan ithal propolislerin üretim metotlarının ve taşınma ve depolanma yöntemlerinin hijyenik kurallara uygun olup olmadığı konusunda da herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

  Diğer Bilgi ve Yasal Uyarılar;

  * Ovacık Doğal Propolis ekstresi üretiminin tüm aşamaları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının belirlemiş olduğu kodekse uygun olarak gerçekleştirmektedir. HACCP -Hazard Analysis and Critical Control Points -Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları standartlarını içeren, ISO22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ile üretilmekte ve sürekli izlenmektedir.

  * Ovacık Doğal Propolis ekstresi hijyenik ve kontrollü ortamlarda üretilmekte, paketlenmekte ve satışa sunulmaktadır.

  * Oda Sıcaklığında, serin ve kuru yerde, güneş ışınlarından koruyarak, çocukların ulaşamayacağı yerde muhafaza ediniz

  * Tavsiye edilen günlük dozu aşmayınız.

  * Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez.

  * Tüm Gıda Takviyesi Ürünleri vücuda destek amaçlı üretilen besin takviyeler olarak kullanılır. İlaç değildir, ilaç olarak görülmemeli hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi amacıyla kullanılmamalıdır.

  * Hamilelik ve emzirme dönemi ile hastalık veya ilaç kullanılması durumlarında doktorunuza danışınız.

  * İçeriğindeki bir bileşene ya da arı ürünlerine karşı bilinen alerjiniz varsa kullanmayınız. Yasal olarak 4 yaş üzeri çocuklarda kullanımında bir sakınca olmamasına karşın hekim tarafından önerilmedikçe 6 yaş üzeri çocuklarda ve erişkinlerde kullanımı önerilir. Çocuklarda erişkinlere göre daha fazla oranda alerji gelişebilir. Böyle bir durum görülmesi halinde derhal kullanımı kesilmeli ve bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

  İÇİNDEKİLER: Distile su, propolis ekstraktı (%10)    

  Tasviye Edilen Günlük Alım Dozu: Çocuklar (6-12 yaş) için günde 10 damla, yetişkinler için günde 20 damla.

  Besin Öğeleri                     10 Damla

  Propolis Ekstraktı              0.03629 gr

  10 Damla Etken Madde 35 mg saf propolis içermektedir.

  Serin ve rutubetsiz ortamda muhafaza ediniz. Kapak muhafazası açılmış ambalajları satın almayınız. koruyucu tapayı çıkarıp yerine damlalığı bastırarak takınız. Damlalık takıldıktan sonra buzdolabında muhafaza ediniz. Açıldıktan sonra 1 ay içerisinde tüketiniz. 

  Propolis


Sepetinizde ürün bulunmamaktadır