Sıkça Sorulan Sorular

  Bal hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

  1-Saf Bal Kesiksiz Akar, Yaygın bir halk inanışı şekersiz balın sızdırıldığında kesiksiz akması gerektiğidir.Bu bilinen yanlışlardan biridir.Bir balın akışkanlığı mevsime, ortam sıcaklığına ve baldaki nem oranına göre değişir.Elbette ki kışın sızdırılan bir bal ile yazın sızdırılan bir bal aynı akış karakteristiğini göstermeyecektir.Öyleyse balı sızdırarak saf ve sahte olduğunun anlaşılması mümkün değildir.

  2-Saf Bala Çakmak Tutulduğunda Parlamaz, Bir diğer halk inanışı da bala kürdan sokup sonra da kürdanı çakmakla yakarak balın ateşte parlayıp parlamadığıdır.Parlıyorsa şekerli parlamıyorsa şekersizdir.Bu bilinen ve inanılan test yöntemlerinin en komiğidir.Hiçbir geçerlilik payı yoktu.

  3-Saf Bal Şekerlenmez, Özellikle kış aylarında 14C derecenin altındaki ısı dalgalanmalarında bal zamanla donarak kristalize olur.Bu kışın saf zeytinyağının donması ya da suyun 0 derecenin altında donması gibi doğal ve fiziksel bir olaydır.Ancak toplumda bilinen en büyük yanlışlardan biri de budur. Tamamen doğal olan balın kristalizasyon işlemi halk arasında bal şekerlendi olarak bilinir ve kristalize olan bala şekerli damgası vurulur.Saf Çiçek Balı Kristalize olur.Eğer kış aylarında balınız kristalize olmuyorsa o zaman bir şeylerden şüphelenmeye başlamalısınız. Ancak burada belirtilmesi gereken özel bir durum var.Bazı çiçeklerin balları daha erken bazı ballar ise daha geç olmak üzere bütün ballar kristalize olur.Bu kristalizasyon işleminin süresi ve şekli balın kaynağına göre değişmektedir.Örneğin kestane balı çok zor kristalize olurken çiçek balı çok çabuk kristalize olabilir.Yine aynı şekilde bazı çiçek balları uzun vadede ince tanecikler halinde kristalize olabilirken, bazı çiçeklerin balları ise çok kısa sürede ve kalın tanecikler halinde kristalize olabilir.

  4-Saf Bal Boğazı Yakar/Yakmaz Bu da yine yaygın bir inanış ancak çelişkili bir inanış.Kimine göre gerçek bal boğazı yakarken kimine göre ise gerçek bal boğazı yakmaz.Hatta bir defasında aynı kavanozdaki balı tadan iki farklı kişinin “Aaa, bak işte boğazı yakıyor işte bu gerçek bal” , “Boğazı hiç yakmıyor çok yumuşak işte gerçek bal bu” dediğine şahit olmuştum.Yani bir balın yendiğinde boğazı yakıp yakmayacağı aynı bal için bile göreceli bir kavram.Kişinin tadımı yapmadan önce ne yediğinden, sigara içip içmediğine, balın hangi çiçekten elde edildiğine kadar uzanan çok göreceli bir kavram.Asla ve asla bir balın boğazı yakıp yakmaması onun saflığıyla alakalı bir bilgi vermemektedir.

  5-Balın Rengi, Bazı kişiler saf balın renginin koyu olması gerektiğini söylerken bazıları da açık olması gerektiğini söyler.Bir balın rengi elde edildiği çiçeğe göre değişiklik gösterir ki zira aynı kovan içerisindeki yan yana duran iki peteğin ballarının bile rengi birbirini tutmayabilir.Yani balın rengi de bize saflığı hakkında bir bilgi vermiyor. Peki biz gerçek balı nasıl anlayacağız diye söylenmeye başladığınızı duyabiliyorum.Ancak ne yazık ki gerçek bir bal kültürünüz yoksa, balın kokusunu, içerisindeki enzimlerin rehasını tanımıyorsanız yani bir bal uzmanı değilseniz gerçek bal ile şekerli balı ayırt etmeniz çok zor.

   Arı Görmemiş Bal; Aslında bir nevi reçel mantığıyla üretilen bu ürünler bir takım yapay esanslar ile bal tadı ve kokusu verilmeye çalışılmıştır.Aslında en kolay ayırt edebileceğiniz ürün bu. Her ne kadar esans katılmış olsa da Ürünün kapağını açtığınızda bir bal kokusu alamazsınız, tadı ise içerisinde bala özgü enzimler olmadığı için bariz bir şekilde şeker ağdası gibidir.Ağzınızda hiçbir reha bırakmaz.

  Arı Görmüş, Çiçek Görmemiş Bal; Bu bal beklide Türkiye’de en fazla gözüken bal çeşidi.Her ne kadar arılara şeker şurubu beslemesiyle arıların bal yapması sağlansa da arılar yine de doğaya çıkıp polen, propolis vb. diğer arı ürünlerini de toplayabilmek için kovandan ve şeker şurubu bidonlarından ayrılırlar.Bu sayede arıcı her ne kadar şeker beslemesi yapsa da bal tamamen şeker şurubundan oluşmaz.Arı yine de doğadan bir şeyler kovana getirir.Arıcının verdiği şeker şurubunu da kendi enzimleriyle invert ederek bala dönüştürdüğü için bu balı arı görmemiş baldan rahatlıkla ayırt edebilirsiniz ancak şekersiz bir baldan ayırt etmeniz daha zor. Ancak  şeker profili analizi ile ayırt edebilirsiniz.

  Şekersiz Bal; Arıya şeker verilmeden üretilen arının doğadan kendi topladığı balın kokusu ve rehası diğer ballardan bambaşkadır.
   

  Balın işlenmesinde yapılan hatalar nelerdir?

  Balı, içindeki enzimleri öldüren pastörizasyon işleminden geçirmeden dolum yapıyoruz. Bu uygulama Türkiye’de pek yapılan bir uygulama değil.  pişirilmeden/pastörize  üretilen balın enzim kaybına uğramadığının bilinmesi gerekir.  

  PİŞİRME(PASTÖRİZE)  İŞLEMİ ENZİM KAYBINA NEDEN OLUR


   Balı, içindeki enzimleri öldüren “Pastörizasyon” adlı ısıl işleme tabi tutmuyor, polenlerin ayrılmasına sebep olacak şekilde filtre etmiyoruz.  Yani ’Ham Balı’ işlenmemiş, doğal balı  en doğal haliyle paketliyoruz.. Ham Balın kalitesini doğru anlamak, doğru tarif edebilmek adına kristallenme ve pastörizasyon kelimelerini anlamak gerekiyor.


  KRİSTALLENME NEDİR?


  Kristalleşme tamamen doğal  fiziksel bir olaydır., kristalleşen balın yapısında, besin değerlerinde, kalitesinde de herhangi bir değişiklik olmaz. Halk arasında kristalleşmiş balın içerisine glikoz katıldığı gibi olumsuz bir düşünce vardır. Gerçekte ise doğal bal çam balı hariç kristalize olur. Ancak içine glikoz/vs  katılan balın kristalleşmesi nerdeyse imkansızdır. Arıya şeker şurubu verilerek yapılan besleme balların içinde daha az polen olacağı için bu tip ballarda da kristalizasyon geç olacaktır. Kısacası çiçek  balı belli bir zaman sonra kristalize olmuyorsa o balda bir sıkıntı var demektir.


  PASTÖRİZASYON NEDİR?


  Gıda maddelerine 60 °C’den 100 °C dereceye kadar ısıl işlem uygulanmasına pastörizasyon denir. Genellikle üreticiler balda kristalizasyonu geciktirmek için bu olumsuz uygulamayı uygularlar. Ovacık Doğal ballarının üretiminde kesinlikle pastörizasyon uygulamasını kullanmamaktadır.


  BAL NİÇİN PASTÖRİZE EDİLİR?


  Pastörizasyon işlemi ile genelde gıda maddelerinde bulunan mikroorganizmalar ve enzimler öldürülerek, gıda maddesinin raf ömrü uzatılır.
  Balda pastörizasyon uygulanmasının sebebi ise diğer gıda maddelerinden tamamen farklıdır. Çünkü balın doğal yapısından dolayı içinde mikroorganizmalar yaşayamaz. O halde geriye bir tek enzimlerin öldürülmesi kalır.  Halk arasında şekerlenme olarak tabir edilen “kristalleşme” olayının ortadan kaldırılması için kristalleşmenin başlamasında tetikleyici olan enzimler yüksek ısıda öldürülür ve  bal pastörize edilir. Bu işlem balda yüksek hmf değerine sebep olur.  

  .
  FİLTRASYON NEDİR?


  Balın doğal yapısında bulunan, arı poleni gibi katı partiküllerin ballardan uzaklaştırılmasına filtrasyon denir.


  BAL NİÇİN FİLTRE EDİLİR?


  Arı poleni balda kristallenmeye sebep olan etmenlerden biridir. Kristallenmeyi önlemek adına ayrıntılı bir filtrasyon işlemi yapılır.  Kristallenmemesi adına ince bir filtrasyona maruz kalan bal içindeki poleni tamamen yada kısmen kaybetmiştir. Özetle “Ham Bal” yani işlenmemiş, doğal bal enzimlerini yitirmediği ve polenini kaybetmediği için değerini koruyan bir baldır. Ovacık doğal ballarına ısıl işlem uygulamaz.

              

  Süzme Ballar


Sepetinizde ürün bulunmamaktadır